cssblog.ir logo

کتابخانه jQuery یکی از پر استفاده ترین کتابخانه‌های موجود در میان اپلیکیشن‌های تحت وب می‌باشد. به کمک این کتابخانه می‌توان عمل انتخاب عناصر داخل صفحه را به شکل ساده‌تری انجام داد و در مرحله بعد، اعمالی مانند حذف، مخفی‌سازی، انیمیشن، تغییر محتوا و ... را روی آنها انجام داد. 

در حال حاضر فریم‌ورک های جاوا اسکریپت مختلفی مانند VueJS و React و AngularJS وجود دارند که در برخی اپلیکیشن‌های یک صفحه‌ای (SPA) بدون حضور jQuery می‌توانند تمامی عملکردهای اپلیکیشن‌ها را انجام دهند و شاید از نظر بسیاری از توسعه‌دهندگان دیگر عملا نیازی به استفاده از jQuery نداریم. بنظر من این نظر اشتباه یا غلط نیست و می توان آن را درک کرد. چراکه ساختار اپلیکیشن‌هایی که با استفاده از jQuery کار می‌کنند این روزها چندان مناسب، بهینه و قابل نگهداری نیست و در برخی موارد حجم کارهای انجام شده نیز به مراتب بیشتر از حالتی است که یکی از فریم‌ورک های فوق را استفاده کنیم و قبول دارم که با وجود فریم ورک‌های فعلی، انجام تمامی عملکردهای وبسایت از طریق jQuery چندان مناسب بنظر نمی‌رسد.

با این وجود افرادی که با تازگی به این حوزه وارد می شوند ممکن است این سوال را مطرح کنند که آیا لازم است که جی کوئری را یاد بگیرم؟ از نظر من به دلایل زیر پاسخ این سوال «بله» است:

  1. اپلیکیشن های تحت وب قدیمی بسیار زیادی وجود دارند که با jQuery توسعه داده شده اند و هنوز هم نیاز به نگهداری دارند. پس بعنوان توسعه‌دهنده وب بهتر است که این توانایی را داشته باشیم. 
  2. برخی فریم‌ورک‌ها جاوا اسکریپت مانند Angular یا React برای راه‌اندازی نیاز به ساختار اولیه و انجام مجموعه‌ای از کارها دارند که ممکن است گاها انجام آن‌ها برای یک صفحه ساده که فقط یک کار را انجام می‌دهد، اندکی وقت گیر باشد و استفاده از jQuery منطقی تر بنظر برسد. 
  3. کتابخانه ها و پلاگین های زیادی وجود دارند که برای کار کردن به jQuery نیاز دارند که این کتابخانه‌ها می توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند و گاها نقش این کتابخانه ها چنان حیاتی است که نمی‌توان به سادگی جایگزینی برای آنها تهیه نمود. 

این دلایل از نظر من می تواند برای یادگیری جی کوئری (jQuery) متقاعد کننده باشند و ممکن است موارد دیگری را نیز بتوان به آنها فوق اضافه نمود و خوشحال می‌شوم که نظر شما را نیز در این مورد بشنوم. در نهایت اشاره کنم که اگر علاقه‌مند به یادگیری کتابخانه jQuery هستید، من به تازگی دوره جدیدی برای یادگیری کتابخانه jQuery را تولید نموده‌ام که فکر می‌کنم روش بسیار مناسب و سریعی برای یادگیری این کتابخانه باشد و می‌توانید در اینجا آن را مشاهده کنید. 

دیدگاه کاربران

تاکنون <% totalComments %> دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.

تاکنون دیدگاهی ثبت نشده است. شما می توانید اولین شخصی باشید که دیدگاه خود را ارسال می کند

<% errorMessage %>

<% comment.name %>

avatar
<% comment.comment_replies.length %> پاسخ برای این دیدگاه ثبت شده است

<% reply.name %>

avatar

ارسال دیدگاه جدید

برای ارسال دیدگاه یا پرسش جدید از طریق فرم زیر اقدام کنید.

ارائه پاسخ به دیدگاه

شما در حال پاسخ دادن به دیدگاه «<% replyComment.name %>» هستید. انصراف از پاسخ

  • <% s %>
  • <% e %>

نکاتی درباره دیدگاه ها

  1. برای حذف کپچا (عبارت امنیتی) وارد اکانت خود شوید
  2. شما می توانید از markdown داخل کامنت خود استفاده کنید (اطلاعات بیشتر)
  3. دیدگاه ها قبل از نمایش نیازمند تائید می باشند